מיינדיאט

מדי יום מופיעות בשוק דיאטות "קסם" שונות המבטיחות ירידה מהירה במשקל. רובן הגדול חסרות כל גיבוי רפואי מדעי ותוצאותיהן אינן נשמרות לאורך זמן. כל המחקרים מלמדים שללא שינוי הרגלי האכילה והאמונות הקשורות באכילה תיתכן אומנם ירידה במשקל בטווח המידי, אך לטווח ארוך מה שאנו משיגים הוא בדרך-כלל דיאטות "אקורדיון" (ירידה במשקל, עלייה וחוזר חלילה). הנזק הוא בריאותי ופסיכולוגי. רק דיאטה המתחילה מן הראש אכן תשיג את התוצאות הרצויות לאורך זמן, וללא קושי רב וסבל מיותר, חיים בכלא נצחי של ספירת קלוריות אינסופית ועיסוק אובססיבי בדימוי הגוף.

טליה טיטיון, פסיכולוגית קלינית מנוסה ומומחית בהיפנוזה וטיפול קוגניטיבי, מציעה אלטרנטיבה ל"דיאטות האקורדיון", באמצעות שיטת "מיינד-דיאט" (mind-diet), אותה פיתחה. השיטה מושתתת על שינוי המחשבות, האמונות המגבילות, הרגשות והאנרגיה הקשורים לאכילה. ניתן להשתמש בכלים ייחודיים אלו לכל תחומי החיים החשובים.

המטרה היא בראש ובראשונה ללמוד לאכול מתוך רעב פיזי בלבד, אנשים רזים אוכלים כשרעבים. אנשים שמנים אוכלים בגלל גירויים חיצוניים – ראו אוכל, פרסומת לאוכל, או גורמים רגשיילהרגיש טוב עם עצמך, להפסיק לבזבז אנרגיה במישורים לא נכונים ולעשות שינוי אמיתי בחיים – לרזות ולהרגיש נפלא, ולתמיד.

מחקר שנעשה באוניברסיטת הרוורד וצוטט גם בגלובס, מצא כי 85% מהגורמים להצלחה נובעים מהגישה ומהמיומנויות האישיות ורק 15% מידע טכני. שיפור תחום זה הוא נקודת המפתח לטרנספורמציה והצלחה בשינוי ההרגלים.

השיטה נלמדת בסדנאות מיינדיאט (mind-diet) הבנויות משמונה מפגשים קבוצתיים. במהלכה עוברים המשתתפים אימוני חשיבה חווייתיים. בסדנה משתחררים המשתתפים מתלות בתפריטים ובמתכונים, לומדים להימנע מהשקעת אנרגיה ומאמצים מיותרים בשיטות שבעבר לא הוכיחו את עצמן, ויוצאים מצוידים בארגז כלים המאפשר להם לחולל שינוי מהותי בחייהם. באמצעות אימון ושליטה על המוח ועל החשיבה הם לומדים להתמקד במקור הבעיה ולהתמודד עמה בהצלחה. עיצוב הדימויים הוא זה שמוביל לעיצוב השרירים. כל אחד הופך להיות התזונאי ומאמן הכושר האישי של עצמו, ללא תלות בטרנדים ותפריטים. ארגז הכלים החדש (שניתן להשתמש בו גם לגמילה מהתמכרויות שונות אחרות) נשאר איתם למשך כל החיים ומסייע להם לצעוד בדרך חדשה.