היפנוזה ודמיון מודרך

1. האם היפנוזה היא סוג של קסם ואיך אפשר להיעזר בה בחיי היומיום?
קיימת בורות ומיתוסים רבים סביב המילה היפנוזה. כשאנשים שומעים את המילה הם מדמיינים מטפל רב כוח ומטופל שמציית ועושה כל מה שאומרים לו. מטוטלת, אנשים שמשמיעים קולות של ילדים ועוד... אדם שמצוי בשינה עמוקה וכשמתעורר לא זוכר מה היה... המיתוסים הללו נובעים מסרטים ומשימוש שנעשה בעבר בהיפנוזה למטרות בידור, אך היפנוזה רחוקה מרחק שנות דור מהדימויים הללו. זוהי שיטה המשמשת לטיפול פסיכולוגי ורפואי, ההופכת להיות יותר ויותר מקובלת ונפוצה . היפנוזה היא מצב תודעה אחר שקורה תחת תהליך של רגיעה עמוקה וניתן להאיץ באמצעותה תהליכים ולשנות חוויות תחושות, התנהגות, רגשות ואפילו אלמנטים פיזיים. היפנוזה אינה קסם. היא מבוססת על תהליכים טבעיים שכל אחד מאיתנו עובר במהלך היומיום, לפני הרדמות או במהלך ביצוע פעילות אוטומטית ומונוטונית. למשל, אצן שמתמודד עם תחושת העייפות והכאב, מנטרל אותן וחושב על הניצחון הקרב. כך הוא עובר מעין תהליך היפנוטי או תהליך של דמיון מודרך. כך גם שחקן על הבמה המדמיין שהוא מישהו אחר. אפשר ללמוד להיכנס למצב כזה בשליטה ובאופן מכוון ולהפוך אותה לכלי אישי רב עוצמה העוזר לשפר את איכות החיים.

משתמשים בהיפנוזה לשני סוגים עיקריים של מצבים: מצבים רפואיים כמו טיפול בכאב, מחלות עור, בעיות פריון, אלרגיות ועוד, וגם כחלק מהטיפול הפסיכולוגי בחרדות, פוביות, בעיות אכילה, קשיי שינה, גמילה מהתמכרויות כמו אכילה ועישון, התמודדות עם לחץ, שיפור כושר הריכוז והלמידה, שיפור הישגים בספורט ועוד. באישורים מיוחדים מטפלים בהיפנוזה אפילו לצרכים ביטחוניים ומשטרתיים כמו לרענון זיכרון ואפשר להשתמש בה אפילו כדי למצוא פריט יקר ערך שהלך לאיבוד.

2. האם כל אחד יכול להתהפנט?
כל אדם יכול להיכנס להיפנוזה, מאחר שבניגוד למיתוס – לא ניתן להפנט אדם בניגוד לרצונו, כך שמי שרוצה להיכנס להיפנוזה יוכל לעשות זאת. ישנן 4 דרגות עומק של מצב היפנוטי . רוב האנשים יכולים להיכנס ל2 הדרגות הראשונות ורק מעטים לדרגה העמוקה ביותר, אך לביצוע רוב פעולות הטיפול הפסיכולוגי אין צורך להיכנס לדרגה העמוקה ביותר וגם היפנוזה שטחית עשויה להניב תוצאות מצוינות. יש אנשים שיכנסו מיידית וביתר קלות לתהליך ויש אנשים שיצטרכו יותר להתאמן ולתרגל, בעיקר אנשים שחוששים מאובדן שליטה. כדי לבחון אם הטיפול בהיפנוזה מתאים יש לפנות לגורם מקצועי מורשה לטיפול בהיפנוזה שיאבחן את הבעיה ויחליט על דרך הטיפול הנכונה והמתאימה למטופל באופן אישי. הטיפול בהיפנוזה נחשב בדרך כלל לטיפול קצר עם זאת חשוב להדגיש שהיפנוזה משמשת ככלי בטיפול הפסיכולוגי ולא הטיפול עצמו. לכן, ניתן לשלב את ההיפנוזה בכל סוג טיפול פסיכולוגי, ארוך קצר, קוגניטיבי, דינמי וכן בטיפולים רפואיים. הטיפול בהיפנוזה בדרך כלל אינו מומלץ לאנשים עם בעיות פסיכיאטריות קשות.

3. למי עלי לפנות כשברצוני לעבור טיפול היפנוטי?
ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שבהן קיים חוק ההיפנוזה. החוק נחקק ב1984 ועל-פיו רק למי שמורשה להיפנוזה מותר לטפל באמצעות כלי זה. מורשה לטיפול בהיפנוזה הוא פסיכולוג מומחה, רופא או רופא שיניים שלמד היפנוזה עמד בבחינות וקיבל רישיון ממשרד הבריאות לעסוק בתחום. החוק נועד להבטיח שהטיפול הניתן באמצעות היפנוזה יהיה מקצועי ולהפחית סיכונים או טיפול באמצעות היפנוזה בבעיות או באנשים שאינם מתאימים לטיפול בכלי זה.

ניתן גם ללמוד לעבור תהליך של היפנוזה עצמית, לתרגל בבית וליישם אותה בסיטואציות שונות של חיי היומיום. למעשה אין ממש תהליך של היפנוט של מישהו אחר וכל היפנוט הוא היפנוט עצמי. המהפנט משמש מעין מורה לנהיגה שעוזר להנחות את המטופל אך המטופל הוא זה שנוהג.

4. מה הקשר בין היפנוזה ודמיון מודרך?
דמיון מודרך, מדיטציה והרפיה הם שמות נרדפים לגרסאות קלות של היפנוזה. באמצעות שיטות אלו אנו מביאים את האדם למצב בו הנפש חושבת בתמונות. ישנן דרכי חשיבה שונות. דרך החשיבה המוכרת לנו ביותר ושבה אנו עושים שימוש עיקרי ביומיום היא החשיבה הלוגית-רציונלית המערבת את האונה השמאלית של המח. אך כאשר אנו מגבילים עצמינו לסוג זה של חשיבה אנו עושים שימוש קטן ביותר מיכולותיו של המח. כאשר משתמשים בדמיון מודרך, מערבים את האונה הימנית של המח החושבת באופן רגשי, הוליסטי, אינטואיטיבי ובאמצעות תמונות. זו שפה שונה המאפשרת לנו לעשות שימושים רחבים ביותר בכוח המוחי שלנו לצורך ריפוי ושיפור יכולות שונות. היום הקשר בין הגוף לנפש כבר מוכח וברור ויש מחקרים רבים המצביעים על כך שניתן להשפיע באמצעות מצבינו הנפשי על מצבינו הגופני. אין מדובר פה במשהו מיסטי, אלא בשיטות מדעיות לחלוטין המגובות במחקרים מדעיים ומופיעות בירחונים מדעיים כגון ג'ורנל אוף מנטל אימג'רי (מאוניברסיטת מרקט) ואימג'יניישן, קוגנישן ופרסונליטי (מאוניברסיטת ייל).

5. איך זה שאני מדמיין דברים יכול לעזור לי בחיי היומיום והאם זה לא לברוח למצב של פנטזיה?
כל פעולה מתחילה בדמיון. לפני שאנו מבצעים כל פעולה אנחנו קודם כל מדמיינים אותה וזה גורם לנו להגיב באופן פיזי, רגשי, והתנהגותי. הגוף שלנו מגיב לדמיון כאילו שהוא מגיב למשהו מציאותי. אם למשל נדמיין טעם של לימון נרגיש חמיצות בפה ונתחיל להפריש רוק כאילו שאנחנו טועמים לימון אמיתי. באותו אופן כאשר אנשים מפתחים פוביה מגירוי מסוים, כמו למשל ממעלית, הם מדמיינים עצמם כאילו הם נלכדים ולא מצליחים לצאת ממעלית והגוף שלהם מתחיל לשדר אותות חרדה כשהם רק חושבים על כך. לכן, ניתן לטפל בתופעות שונות באמצעות דמיון מודרך, שמאפשר וויסות הדמיות ושליטה בהן. למשל לדמיין אירועים חיוביים, אירועים של מצבים בהם הרגשנו חוזק, שליטה תחושה טובה ולהצמיד אותם לגירוי שקשה לנו איתו, למשל למעלית. זוהי אינה בריחה למצב של פנטזיה אלא להיפך, לדעת כיצד המח שלנו פועל ולעשות שימוש בידע הזה.

ניתן לפתח שרירים במחשבה בלבד
מחקר חדש בארה"ב קובע כי פעילות גופנית בדמיון, תוך ישיבה על הכורסא, מחזקת השרירים; ההסבר: הכול תלוי בשדרים חשמליים מהמוח; חלומו של כל בטלן מקצועי התגשם – ניתן לפתח את השרירים באמצעות המחשבה בלבד ומבלי לקום מהכורסא או להזיע. מחקר חדש קובע כי פעילות מוחית יכולה לפתח שרירים ללא כל תזוזה – כך מפרסם היום ה"ניו סיינטיסט". הטכניקה החדשה עשויה לסייע לחולים או קשישים שמצבם הגופני אינו מאפשר להם תזוזה, לשמור על שריריהם וכוחם. המחקר מסביר כי שרירים נעים בתגובה לדחפים הנשלחים מתאי עצב. הפעלתם של תאי העצב מותנית בעוצמת השדרים החשמליים המגיעים מהמוח. גונג יו, פיזיולוג ממכון רפואי בקליבלנד אוהיו, מסביר כי "עובדה זאת מסבירה כי אתה יכול לחזק את השרירים בעזרת העברת שדר חזק יותר מהמוח לתאי העצב המניעים". החוקר האמריקאי ועמיתיו גילו כבר כי מספיק לדמיין פעילות גופנית כדי לפתח את השריר של האצבע הקטנה. בעקבות גילוי זה פנו לבדוק את האפשרות לחזק בדרך זו שרירים נוספים. במהלך הניסוי ביקשו החוקרים מעשרה מתנדבים לדמיין מתיחת אחד משרירי זרועם בחוזקה, זאת במהלך חמישה "אימונים" שבועיים. החוקרים תיעדו את הפעילות החשמלית במוח בזמן "הפעילות הגופנית" וכדי להיות בטוחים שהנחקרים לא מתמתחים פיזית בטעות נבדקו גם הזרמים החשמליים בידיהם. בכל שבועיים נבדקו שריריהם של הנחקרים ולאחר מספר שבועות אובחנה התחזקות של 13.5 אחוז בזרועותיהם. בקבוצת הביקורת שלא עסקו ב"אימון המנטאלי" לא אובחן כל שינוי במצב השרירים.

6. הבן שלי גויס ואני בלחץ מתמיד ולא מצליחה להירדם. איך אפשר להיעזר בכלים הללו? במציאות בה אנו חיים יש להתמודדות עם אירועים החיצוניים ולמצב הביטחוני בו אנו מצויים השפעה רבה על מידת המתח והתפקוד שלנו. המטרה שלנו אינה להפסיק לחלוטין את המתח כי מתח מסוים נורמטיבי ואף נחוץ להישרדות שלנו ולתגובה מתאימה למצב. עם זאת, ניתן ללמוד באמצעות שיטות אלו דרכים להפחתת המתח ולויסות שלו כך שיפריע פחות לתפקוד בחיי היומיום. הלחץ והמתח מופיעים במצבי חירום אך כשהם מתמשכים הם משפיעים על חוסר האיזון הכללי וגורמים לירידה בתפקוד, בכושר הריכוז, להחלשות המערכת החיסונית ולהופעת מחלות.

בעיות שינה נובעות פעמים רבות ממתח וניתן לטפל בהן באמצעות טכניקות הרפיה ודמיון מודרך. אפשר להרפות את הגוף לפני מצב השינה באמצעות נשימות רגועות, הרפיית כל השרירים בגוף אחד אחרי השני ולדמיין שנמצאים במקום יפה ורגוע. כשהשפעות חיי היומיום שלנו מטרידות ואנו לא מצליחים לעצור את זרם המחשבות אנו עלולים להתקשות להירדם. אפשר להירגע ואחר כך להיעזר בזיכרון של מצבים בהם נהנינו משינה עמוקה וטובה. אפשר לדמיין שמכניסים את המחשבות המטרידות למגירה ו"מנקים" את הראש. אפשר ל"תכנת" את המח באמצעות שינון משפטים חיוביים העוזרים לרגיעה ולשינה. למשל, אני יכול לבנות שנת לילה טובה בדיוק כפי שאני יכול לתכנן ולבנות דברים אחרים.

7. אני בהריון בחודש חמישי ושמעתי כי ניתן להיעזר בהיפנוזה להריון ולידה?
באמצעות היפנוזה ודמיון מודרך ניתן להפעיל גמישות גופנית ולצמצם את הכאב ובכך לאפשר ליולדת לידה רגועה ובטוחה. שימוש בכלים אלו הופך את הלידה לחוויה מהנה ומאפשר להקל על הכאב אף ללא שימוש בזריקת אפידורל. יש יתרון לצמצם את האלחוש הכימי בעת צירי הלידה, הן בשל השפעתו על הילוד והן בשל דיכאון לאחר לידה שיכול להיות כרוך בכך. ההיפנוזה אף עוזרת לצמצם את הפחד והמתח הכרוכים בתהליך ומאפשרת שליטה מוגברת בהתכווצויות הרחם. כמו כן היא מאפשרת התאוששות מהירה יותר לאחר הלידה וחוויה חזקה יותר של הישג וסיפוק. החודש החמישי הוא חודש בו מומלץ להתחיל את התרגול בהיפנוזה ודמיון מודרך. התרגול כולל לימוד של נשימות והתאמתן לצירים וכן הדמיות של תהליך הלידה. ניתן להשתמש בהדמיות חיוביות של הצירים, למשל לדמיין כל ציר כגל בים שמגיע ונסוג וכל גל כזה מקרב אותך יותר למטרה המיוחלת. ניתן גם לדמיין את כל התהליך עצמו החל מרגע ההגעה לחדר הלידה ועד לרגע בו את מחזיקה את התינוק בידך ומרגישה את תחושת האושר והסיפוק ממלאת אותך וזה ייצור התניה חיובית לתהליך כולו.

8. יש לי ילדה בת שמונה הסובלת מחרדות האם אפשר לעזור לה על-ידי שימוש בהיפנוזה ודמיון מודרך?
היפנוזה ודמיון מודרך הן אמצעי נפוץ לטיפול בחרדות. הרעיון הוא שבאמצעותן ניתן לחשוף את האדם לגירוי שמעורר חרדה בצורה רגועה יותר ובאופן הדרגתי. עם ילדים פועלים בשיטות המתאימות לגיל הילד. ניתן לעזור להם, למשל, באמצעות הדמיה של המשחק או הצבע האהוב עליהם. הם יכולים לדמיין שהם דמות של גיבור הלקוחה מסדרת טלוויזיה שהם אוהבים, והגיבור מצליח להתגבר על הפחדים או המכשולים. ניתן לספר לילד סיפור, או להציע לו לדמיין שהוא צופה בתוכנית טלוויזיה אותה בונים יחדיו תוך שימוש בדמויות האהובות עליו והובלה לכיוון פתרון הבעיה.

לדוגמא, אספר על טיפול פסיכולוגי שערכתי לילדה שפיתחה חרדה מכלבים עד כדי כך שחששה לצאת מפתח ביתה. נתתי לה לשחק עם בובה של גור כלבים ואחר כך ציירנו אותה ודמיינו את הגור, כיצד היא מתיידדת איתו ומשחקת איתו וכיצד הגור גדל ואחר כך מכיר לה את החברים שלו. כל זאת נעשה תוך תחושת שליטה במצב באמצעות סיפורים ומשחקי דמיון ולבסוף הילדה השתחררה מהפחד.

9. אני סובלת מעודף משקל ופעמים רבות ניסיתי דיאטות ירדתי ואחר כך עליתי שוב. האם ניתן להשתמש בהיפנוזה ודמיון מודרך להפחתה במשקל?
התהליך שאת מתארת נקרא "אפקט האקורדיון" והוא נובע מהעובדה שכל "דיאטה" שננסה לעשות תגרור אחריה לאחר זמן מה תחושה של בית סוהר וכפייה ממנה מנסים להשתחרר. כשאדם אומר לעצמו "אסור לי לאכול פיצה" הוא רק מתחיל לחשוב על פיצות. לכן בסופו של דבר דיאטות נכשלות. גם בהפחתת משקל, כמו בתחומים אחרים, הפתרון מתחיל קודם כל בראש ולכן ניתן להשתמש בהיפנוזה ודמיון מודרך. רוב האנשים יודעים מה מותר ומה אסור לאכול אך מתקשים ליישם זאת לאורך זמן כי האכילה הופכת עבורם למשהו שהוא מעבר לאוכל: לפיצוי, לפיתוי ועוד. פיתחתי שיטה הנקראת מיינד דיאט ובשיטה זו לומדים לעשות דיאטות למחשבות ולדימויים וזה גורר הפחתה במשקל. לומדים לחשוב כפי שחושב אדם רזה ולנתק את ההקשרים הרגשיים המוצמדים לאכילה ולהבדיל בין רעב פיזי לרעב רגשי.

10. אני סובלת מכאבי ראש זמן רב. עברתי בדיקות רפואיות שונות אך לא נמצא כל מקור גופני לכאב. הרופא שלי המליץ לי על טיפול בכאב באמצעות היפנוזה. האם היפנוזה יכולה לעזור במקרה כזה?
הרבה פעמים אנשים מתלוננים על כאבים ועוברים בדיקות גופניות רבות ללא כל ממצא ובכל זאת חשים כאבים. במקרה כזה היפנוזה יכולה לעזור במידה רבה. ניתן להשתמש בהיפנוזה בנוסף למשככי כאבים או במקום משככי כאבים במקרים שהאדם מעדיף שלא לקחת טיפול תרופתי או שאינו יכול לקבל טיפול כזה. בעת היפנוזה אדם יכול להתרכז בצורה טובה יותר מאשר במצב רגיל ולכן ניתן להטות את תשומת הלב מהכאב לדבר אחר ולהרפות את הגוף וכך הכאב פוחת. בהיפנוזה ניתן ללמוד לשלוט גם באיברים שכביכול אין לנו בהם שליטה רצונית. ניתן ללמוד להרפות שרירים, להרחיב כלי דם ועוד. בכאבי ראש, למשל, כאשר מקור הכאב הוא tention הדבר נובע מהתכווצות שרירים בראש, וכאשר המקור הוא מגרנה – הדבר נובע מהתכווצות כלי דם בראש. ניתן לגרום להרחבתם ובכך לנטרל את תחושת הכאב. אפשר להשתמש בנשימות עמוקות כאשר הדגש הוא על נשיפת האוויר, בדימויים של קירור האזור כאשר הוא כואב וחם. ניתן אף להשתמש בדימויים של צבע מרגיע ועוד?

האם ניתן לעבור באמצעות היפנוזה רגרסיה לגלגולים קודמים?
תחום זה נחשב לתחום לא-מדעי ולגובל בגישות מיסטיות ופרהפסיכולוגיות. לאחרונה בעקבות הפריחה שחלה בתחום המכונה "העידן החדש" החלו אף גישות טיפוליות מסורתיות יותר להכיר את התחום ואחד מהיישומים הוא בשימוש בהיפנוזה לרגרסיה לגלגולים קודמים. טיפול מסוג זה מצריך אמונה של המטופל בגלגולים קודמים. בתהליך ההיפנוטי ניתן להחזיר את האדם אחורה, לתקופת הילדות, לרגע הלידה ואף לגלגולים קודמים. בהתאם לגישה זו, הגלגולים הקודמים מהווים מפתח להבנת המקור לחלק מהבעיות מהן סובל האדם בגלגול חייו הנוכחי. הם מאפשרים למידה והבנה של הסיבה לבעיה, לשחרור מבעיה זו ואף לצורך תקשור וקבלת מסרים ממורים רוחניים. בריאן וייס, למשל הוא פסיכיאטר מהמרכז הרפואי הר סיני בארצות הברית שהחל לעסוק בריפוי באמצעות גישה זו לפני כעשרים שנה וכתב מספר ספרים שהפכו לרבי מכר בתחום. הדעות על גישה זו עדיין חלוקות, אך כיום כבר ברור לנו שהמדע והטכנולוגיה בלבד לא מסוגלים לפתור את בעיותינו וכי יש מקום לקיומן של חוויות רוחניות היכולות לשמש מרפא ומזור רב עוצמה לא פחות. יש אנשים לא מועטים שנעזרו בטכניקות אלו ועל כל אחד צריך להיעזר במה שעובד עבורו.