ממשבר למיטב

פעמים רבות בחיינו אנו חווים מצב רוח ירוד והרגשה שלילית לגבי עצמנו והסיטואציה בה אנו נמצאים. הרגשת דכדוך קלה, חוסר מרץ ועצבות יכולים להופיע ולחלוף באופן טבעי ונורמאלי, במיוחד כשאנו נתקלים במצבים ואירועים שליליים. כאשר ישנה ירידה משמעותית וחסרת פרופורציה במצב הרוח, ברמת הפעילות ובאנרגיה, המלווים בתחושות של אשמה, חוסר ערך, חוסר תקווה, מצב רוח עצוב מתמשך, דימוי עצמי נמוך וייאוש, ניתן לאפיין את המצב הנפשי כדיכאון קליני. אנשים החווים דיכאון קליני נוטים לחשוב בעיקר מחשבות שליליות על עצמם והעולם סביבם ורואים את מצבם הקשה כקבוע, לא ניתן לשליטה ולא ניתן לשינוי. מחשבות על העתיד גוררות עימן העמקה של חוסר התקווה, הייאוש והדכדוך. לאנשים אלו ישנה נטייה לאבד עניין באנשים אחרים ובפעילויות שבעבר הפיקו הנאה מהם. כמו כן, הם עשויים לחוות קשיי שינה, איבוד תיאבון, עייפות וקושי בריכוז.

הדיכאון היא תופעה נפוצה בכל הגילאים וגורמת לירידה באיכות החיים לסובלים ממנה. הוא עשוי להופיע בצורות, עוצמות ומשכים שונים ונהוג לכנות את כלל הפרעות הדיכאון כ"הפרעות מצב רוח". כאשר מצב הרוח הירוד מתמשך, ישנה פגיעה ביכולת ליהנות מהחיים, ביכולת לקיים יחסים בין-אישיים ואף ביכולת התפקוד בסביבת העבודה. אנשים דיכאוניים עשויים להרגיש מותשים והמומים עד למידה שבה אין הם מסוגלים לתפקד כלל. במקרים קיצוניים הדיכאון עשוי להוביל לאובדנות, אך החדשות הטובות הן שכיום ניתן לזהות ולטפל בדיכאון באופן מוצלח ובסבירות גבוהה באמצעות טיפול פסיכולוגי ותרופתי.

טיפול פסיכולוגי בדיכאון מערב שני מרכיבים: מרכיב קוגנטיבי ומרכיב התנהגותי. הטיפול הקוגניטיבי בדיכאון מתרכז בשינוי דפוסי חשיבה שגורמים למצוקה ואימוץ של תפיסות חדשות. גישה זו יוצאת מתוך הנחה כי הרגשות שעולים לנו בהתמודדות עם סיטואציות, עולים בתגובה למחשבות שיש לנו על הסיטואציה ולא כתגובה לסיטואציה עצמה. לכן, בטיפול הפסיכולוגי עוסקים בחקר דפוסי החשיבה שעוררו את התחושות הלא נעימות ושינוי שלהם. שינוי אופן החשיבה על אירועים תורמת לשינוי לא רק ברגשות שעולים בעקבות המחשבות, אלא גם לשינוי ההתנהגות בפועל. מטרת הטיפול הפסיכולוגי היא החלפת מחשבות שליליות אוטומטיות של האדם המדוכא במחשבות מסתגלות ומציאותיות יותר וכך לאפשר למטופל להגיע להשקפת עולם חיובית יותר.

במקביל לעבודה על דפוסי המחשבה של אנשים דיכאוניים, עוסק הטיפול הפסיכולוגי גם בשינוי דפוסי ההתנהגות. המטרה היא הגדלת הפעילויות המהנות והמספקות של המטופל כך שיוכל לחזור ולבצע פעולות שנהנה מהם בעבר ולקבל חיזוקים חיוביים שישפרו את מצב רוחו המדוכא. טיפול התנהגותי זה מונחה על ידי העיקרון שההתנהגות יכולה להביא לשינוי במצב הרגשי והנפשי. בצורה זו המטופל עורך רשימה של פעילויות ומידת ההנאה שלו מהן במשך תקופת הטיפול ניתן לעקוב אחרי הדירוגים השונים ולהבחין בשיפור במידת ההנאה.