לכבוש את הפחד

חרדה היא חלק נורמאלי מהחיים של כל אדם ומלווה אותנו באופן טבעי בסיטואציות שונות. ההבדל בין חרדה לפחד הוא שהפחד מכוון ספציפית למטרה כלשהו ואילו החרדה עמומה יותר ואינה עולה בהכרח בתגובה לאיום מפחיד. מדובר בעצם בהרגשה עמומה של פחד המלווה במתח, דאגה ובהלה. מבחינה פסיכולוגית החרדה יכולה ליצור מצב של ניתוק מהעצמי, שיתוק ואף להוביל לחשש ממוות או איבוד שליטה. פעמים רבות מצטרפות לתחושות אלו תגובות גופניות שונות כמו דופק מואץ, יובש בפה, מתח שרירים, זיעה, פרפרים בבטן, צמרמורות, בחילות ועוד. חרדה מתמדת פוגעת ביכולת הריכוז, הלמידה והחשיבה ומביאה לתשישות ועייפות. היא יכולה לעלות כשחושבים על העתיד, על ביטחון אישי, במצבים של חוסר וודאות או בהקשרים של שליטה בסיטואציה ואתגר.

הפרעת חרדה היא הנפוצה ביותר מבין ההפרעות הנפשיות ומופיעה באוכלוסיות מגוונות ושונות. קשה לאתר את הסיבה הספציפית להופעת הפרעת חרדה ומקובל לדבר על תמהיל של סיבות כמו: אירועי חיים, סגנון חיים, אישיות, תורשה, תהליכים כימיים במוח ועוד. ההערכה הסטטיסטית של התופעה עומדת על כ5%-10% של סובלים מההפרעה מתוך כלל האוכלוסייה ומוערך כי רוב האנשים עוברים בחייהם תקופה המאופיינת בחרדה גבוהה.

אנשים עם בעיית חרדה נוטים להימנע ממצבים שמעוררים בהם חרדה מתוך מחשבה שכך יוכלו להימנע מן התחושות הלא נעימות שהיא מעוררת, אך בטווח הארוך התנהגות זו מגבירה את החרדה ומשמרת אותה. כאשר החרדה מופיעה בתגובות רגשיות מוגזמות או כאשר היא כרונית וממושכת, כדאי לטפל בה באופן מקצועי על ידי טיפול פסיכולוגי.

כיום מדע הפסיכולוגיה יודע להבדיל בין סוגים שונים של חרדות כמו: חרדה מוכללת, חרדה חברתית, הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית, אגרופוביה, הפרעת פאניקה, חרדת פרידה ועוד. המשותף לחרדות השונות הוא המנגנון הנפשי שמפעיל אותן ואילו ההבדל בניהם נח בהתמודדות הנפשית השונה שיוצרת תגובות שונות. הטיפול פסיכולוגי מאפשר הבנה טובה יותר של בעיית החרדה, ההקשרים שבה היא עולה ומספק דרכי התמודדות פסיכולוגיים וגופניים שמשככים אותה. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר לבצע שינויים בנטיות והרגלים אישיים וכך למנוע את תופעת החרדה ולהביא לשיפור באיכות החיים.

המסגרת הטיפולית מספקת כמה דרכים לטיפול בבעיית חרדה: טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי דינאמי וטיפול פסיכולוגי קוגנטיבי-התנהגותי. טיפול פסיכולוגי דינאמי מצריך תהליך ארוך טווח של חקירת גורמים רגשיים לא-מודעים שיובילו לחשיפת שורש בעיית החרדה ועל ידי כך לפתירתה. תהליך קצר וממוקד יותר מציעה הגישה הקוגנטיבית- התנהגותית. טיפול פסיכולוגי בגישה זו מלמד שיטות להרגעה ושליטה עצמית, ללא קשר לגורמים שהביאו להתקף החרדה מלכתחילה. הגישה נעזרת בכלים כמו היפנוזה, דמיון מודרך, הרפיה ועוד ובעלת סיכויי הצלחה גבוהים.