טיפול פסיכולוגי

מקצוע הפסיכולוגיה עוסק בחוויה האנושית כולה על ידי חקירה יסודית שלה ויצירת כלים טיפוליים שיאפשרו לבני האדם לשפר את מצבם הנפשי. טיפול פסיכולוגי, אם כך, הוא מפגש עם פסיכולוג קליני במטרה לפתור משבר אישי בתחומי החיים השונים, קונפליקטים פנימיים והגעה למצב נפשי מיטבי ולהרגשת שמחה ואושר. הפסיכולוג הקליני הוא איש מקצוע, המתמחה במשך שנים רבות, בכדי שיוכל להבין את התהליכים הנפשיים הפנימיים, את הדינאמיקה שנוצרת בין אנשים שונים, את הקשר בין הגוף והנפש ועוד.

הסיבות לפנייה לטיפול פסיכולוגי הן שונות ומגוונות וישנו קושי להגדיר באופן חד משמעי מתי יש לפנות לטיפול פסיכולוגי. לכל אדם ישנם רגעי מצוקה, משבר או התלבטויות קשות ולרוב ניתן להתמודד איתם באופן עצמאי או בעזרת התמיכה של הסביבה החברתית. רצוי לפנות לטיפול פסיכולוגי כאשר ישנה פגיעה משמעותית באיכות החיים והתפקוד היומיומי, שלא ניתן להתמודד עימם לבד.

על-פי חוק, הטיפול הפסיכולוגי מחייב שמירת סודיות מוחלטת מצד הפסיכולוג והוא רשאי למסור פרטים הנוגעים למטופל ופגישת הטיפול רק אחרי חתימת המטופל על טופס הסכמה לויתור על סודיות רפואית. כמו כן, הפסיכולוג מחויב לדווח לרשויות על מקרים בהם עולה בטיפול חשש כלשהו לסכנת חיים.

בפגישה הראשונה עם הפסיכולוג חשוב לשוחח בצורה גלויה וישירה, לתאר את הסיבה לפניה וההיסטוריה שהובילה להרגשה הנוכחית. הפגישה הראשונית של הטיפול הפסיכולוגי נועדה בכדי ששני הצדדים יכירו ויחליטו האם יש צורך להמשיך ולהיפגש. בדרך כלל בפגישה הראשונה מגבשים תוכנית טיפולית שמותאמת לצרכי הפונה ומפרטת באיזה סוג של טיפול פסיכולוגי יש לנקוט ומה יהיה משכו של הטיפול.

במה שיחה עם פסיכולוג שונה משיחה עם חבר?
חברים קרובים הם מקור טוב לתמיכה והתמודדות עם מצבים, אולם לעיתים כדאי לפנות לפסיכולוג בשל היתרונות ששיחה עימו מספקת. הפסיכולוג, בניגוד לחבר, הוא ניטראלי ולכן מאפשר זווית ראייה חדשה על הנושאים שהובילו לטיפול. בנוסף, לפסיכולוג ידע וניסיון בהתמודדות עם בעיות דומות ולכן יכול להציע דרכים טובות יותר לפתרון הבעיה. מלבד זאת, מסגרת הטיפול הפסיכולוגי, המתרחשת בזמנים קבועים מראש, מקלה על הנפש להתמודד עם הבעיה.

מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לבין אימון?
אימון הוא תהליך ממוקד שבו פועלים להשגת מטרות שהוגדרו מראש ובתחום מסוים. ניתן אף לומר שהתשתית של תהליך האימון לקוחה מעולם הפסיכולוגיה החיובית (טענה של אורן קפלן, אבל לא ממש מסביר למה). בישראל, תחום האימון הוא פרוץ ואין קריטריונים וחוקים ברורים בנוגע להכשרת המאמנים ולכן ישנם אנשים רבים העוסקים באימון, אך למעשה אינם מיומנים בטיפול באנשים. בניגוד לכך, הפסיכולוג עובר הכשרה אקדמית ומעשית במשך שנים רבות ועובר מבחנים וועדות רבות בכדי שיוכל לטפל באנשים ובנוסף מקבל הכרה ממשרד הבריאות.

יש לציין כי לאימון ולטיפול הפסיכולוגי ישנם מרכיבים משותפים. אך, ההבדל בין שיטות הטיפול הוא במטרותיו: האימון נועד בכדי לסייע לאדם להשיג ולממש יעדים מסוימים בחייו ואילו הטיפול הפסיכולוגי עוזר לאדם להתמודד ולפתור מכשולים הצצים בחייו.